Svensk biblioteksförening har alltid haft en stark internationell inriktning. Föreningen är medlemmar i IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions), LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche – Association of European Research Libraries) och vi har ett nära samarbete med våra nordiska motsvarigheter, något som stärker den gemensamma nordiska rösten i internationella sammanhang.
Som medlem i föreningen har du också möjlighet att engagera dig någon av de olika internationella organisationerna. Föreningens styrelseledamot Elin Nord är bibliotekarie på Göteborgs universitetsbibliotek och teamledare för användarservice på Samhällsvetenskapliga biblioteken. Hon engagerar sig i LIBER, en möjlighet hon fick genom arbetet i föreningens styrelse.
– Jag tycker att det ger spännande perspektiv när man möts i internationella bibliotekssammanhang. Det är viktigt att lyfta blicken och få bredare perspektiv på biblioteksgemensamma frågor. Genom att arbeta tillsammans med stora framtidsfrågor får vi kraft att påverka och förändra. Det är också intressant att se att många frågor och utmaningar är lika för oss, även om det så klart påverkas av de lokala förutsättningarna, säger Nord.

Hon har tidigare varit ordförande för Svenska Daisykonsortiet och genom det uppdraget deltog hon i internationella Daisy Consortiums möten.
– Det gav viktiga perspektiv på skapandet av möjligheter för tillgänglig läsning, en utblick större än det svenska/europeiska perspektivet, vilket gav en större förståelse för globala biblioteksutmaningar. Jag tycker att jag på något vis blev både stärkt och mer ödmjuk samtidigt, säger hon.
Hennes mål med att engagera sig i LIBER är att få en större förståelse för de strategiska framtidsfrågor som organisationen lyfter och ta med det till föreningens styrelse. I somras åkte hon på LIBER-konferensen som ägde rum i Lausanne, Switzerland, och representerade biblioteksföreningen.
– Jag är väldigt glad över den möjligheten, eftersom jag där träffade konferensdeltagare som på olika sätt engagerat sig i LIBER och jag fick en större förståelse för LIBER som organisation, säger Nord.
Tips som Nord har för dig som är nyfiken och vill engagera dig internationellt, är att gå med Svensk biblioteksförenings expertnätverk för IFLA och andra internationella biblioteksorganisationer.
– Där kan du prata med bibliotekskollegor om deras internationella engagemang, lära dig mer om de olika organisationerna som finns och få fler perspektiv på internationellt bibliotekssamarbete. Glöm inte heller att det finns olika resestipendier som man kan söka hos Svensk biblioteksförening, som kan underlätta och ge möjlighet till ditt internationella engagemang, säger Nord.