På Malmö universitet möts studenter över fakultetsgränserna i samtal om litteratur. Genom initiativet MAU Reads erbjuds bokcirklar och författarsamtal som stärker läsförmågan, skapar sociala sammanhang och breddar perspektiv.

Bakom satsningen står universitetsbiblioteket i samarbete med Kultursamverkan – ett initiativ som arbetar för att öka de kulturella inslagen inom universitetets verksamhet. Bokcirklarna startade ursprungligen som ett sätt att motverka ensamhet under pandemin, men har sedan dess blivit en uppskattad och återkommande del av studentlivet.

Bild på Pernilla Fröjdh, Pernilla Tejera och Lotta Wogensen.
Lotta Wogensen, Pernilla Fröjdh och Pernilla Tejera

– I bokcirklarna möts studenter från alla fakulteter och delar sina tankar om böckerna och vad de väcker hos dem. Det handlar både om läsglädje och om att skapa en känsla av tillhörighet, säger Pernilla Fröjdh. Hon driver projektet tillsammans med bibliotekariekollegorna Pernilla Tejera och Lotta Wogensen.

Litteraturen som brobyggare

Att bokcirklarna behövs är det ingen tvekan om, menar initiativtagarna. Satsningen fyller flera syften: den stöttar studenters läsutveckling, öppnar upp för nya möten och bidrar till en ökad trivsel i universitetsmiljön.

– Vi vill att studenterna ska känna sig hemma här, få chans att träffa andra och samtidigt utveckla sina läsvanor. Det handlar inte bara om kurslitteratur – läsningen i bokcirklarna ger också nya perspektiv på världen, säger Wogensen.

Utmaningar och framgångsfaktorer

Ett hinder har varit att nå ut brett – särskilt till manliga studenter – och att få bokcirklarna att synas i en fullspäckad studentvardag. Att planera, samordna och facilitera kräver tid och engagemang.

– Stödet från ledningen har varit avgörande. Det finns mycket arbete bakom kulisserna och det måste få ta tid. Vi har också varit noggranna med att hela tiden lyssna på deltagarna och justera konceptet utifrån deras synpunkter, säger Tejera.

Responsen från både studenter, lärare och författare har varit överväldigande positiv. Studenterna uppskattar möjligheten till samtal bortom det akademiska, och många bibliotekskollegor har velat engagera sig som cirkelledare. Även författarna som bjudits in till samtal har uttryckt stor tacksamhet över att få möta läsare i fördjupande samtal.

En del av kärnverksamheten

MAU Reads har nu etablerats som en naturlig del av universitetsbibliotekets verksamhet och framtiden ser ljus ut.

– Vi ser det läsfrämjande arbetet som ett delvis nytt och väldigt stimulerande uppdrag för lärosätesbibliotek. Vi är hela tiden öppna för att testa nya genrer och utveckla konceptet, säger Fröjdh.

För andra bibliotek som vill starta något liknande skickar de med ett konkret tips:

– Bjud på fika! Det låter enkelt, men det gör stor skillnad. Och våga testa olika sätt att nå ut till studenter – det gäller att hitta rätt kanaler och former.

Malmö universitets bokcirkelsatsning visar att litteraturen inte bara är en kunskapskälla, utan också en viktig brobyggare – mellan människor, ämnen och idéer.

Foto: privat.