Biblioteksdagarna har varit en årlig mötesplats för oss som verkar i bibliotekssektorn. Sedan 2002 har vi samlats och diskuterat kompetensfrågor, öppen vetenskap, e-böcker, digitalisering av kulturarv, tillgänglighetsfrågor, skolbibliotek, sociala medier och mycket annat.
Det har varit lika viktigt med innehållet på scenen som med nätverkandet deltagare emellan; bra initiativ och utmaningar har fått liv.
I år firar Svensk biblioteksförening 25 år sedan sammanslagningen 2000 och i och med det anordnar vi de sista Biblioteksdagarna i nuvarande form. När konferensen startade 2002 var det för att det hade identifierats ett behov av en mötesplats för frågor som rörde bibliotekssektorn. 2025 ser omvärlden annorlunda ut. Det finns en uppsjö av konferenser, både nationella och internationella som antingen fokuserar på biblioteksspecifika frågor eller som ser biblioteksfrågorna i ett större sammanhang.
Nu har vi en ny medlemsstrategi på plats och det är dags att fundera på hur vi kan jobba smart och nytt med våra konferenser och evenemang för att verkligen bidra till kompetensutveckling.
Några frågor vi kommer fundera på är:
- Hur kan vi skapa riktigt givande och inspirerande möten för våra medlemmar?
- Vad är det för kunskap och erfarenheter som är värda att dela med varandra i våra nätverk? Och hur ofta borde vi göra det?
- Hur kan vi stärka alla våra medlemmar– oavsett roll, nivå eller sektor – i sin profession?
/Helene Öberg,
ordförande, Svensk biblioteksförening