En långsiktigt finansierad biblioteksverksamhet i hela landet och satsning på fler skolbibliotekarier är avgörande för barns läsutveckling. Läs Svensk biblioteksförening och Lärarstiftelsens debattartikel om vikten av att ge alla barn chansen till en läsvänlig start på livet.
Sverige har varit ett av världens mest läsande länder, men det senaste decenniet har läsningen minskat i hela befolkningen. Myndigheten för kulturanalys (MYKA) visar i sin senaste rapport om kulturvanor att bokläsningen långsamt men stadigt går nedåt, särskilt minskar läsningen bland unga kvinnor. Det är oroväckande.
För att stärka barns läsning och säkra läsförmågan behöver flera nivåer i samhället agera och samverka.
- Stärka hemmet som läsmiljö – det krävs kunskap och stöd till föräldrar och andra vuxna om vikten av högläsning och behovet av att föräldrar är läsande förebilder.
- Stärka biblioteken med en stabil finansiering i hela landet – alla barn måsta ha tillgång till folkbibliotek och skolbibliotek som är bemannat av en utbildad bibliotekarie och som har ett rikt utbud av böcker, bra öppettider och bra miljöer för läsning. Det behövs statliga medel som kan sökas av biblioteken.
- Fler utbildade skolbibliotekarier – när skollagen nu reformerats och alla skolbibliotek ska bemannas av utbildade bibliotekarier ser vi att utbildningsplatserna behöver öka samt att det under en övergångsperiod finns behov av ett snabbspår för exempelvis lärare som vill fortbilda sig till bibliotekarie.
Det skriver Silvia Ernhagen, generalsekreterare, Svensk Biblioteksförening och Malin Tufvesson, generalsekreterare, Lärarstiftelsen, i en debattartikel i Sydsvenskan.