EBLIDA har skrivit ett brev för att stötta de amerikanska biblioteken och den amerikanska biblioteksföreningen, American Library Association (ALA). Syftet är att visa solidaritet med ALA och det globala bibliotekssamfundet, eftersom många bibliotek och bibliotekarier idag utsätts för attacker som hotar deras neutralitet och arbete.

Biblioteken, arkiven och museerna i USA har drabbats hårt av president Donald Trumps politik. Böcker plockas bort, den akademiska friheten beskärs och finansiering stryps.

– Det är en mycket oroande utveckling och vi ser även hur de myndigheter som arbetar för, och med, bibliotek, arkiv och museer får minskade resurser. Svensk biblioteksförening ställer sig nu bakom uttalandet som EBLIDA, European Bureau of Library, Information and Documentation Associations, har tagit fram och som tydligt markerar emot den politik som nu förs på kulturområdet i USA, säger Silvia Ernhagen, generalsekreterare, Svensk biblioteksförening.

Precis som Svensk biblioteksförening har gjort tidigare, uttrycker EBLIDA sin oro över situationen för landets bibliotek och arkiv och pekar på de allvarliga effekter inskränkningarna kommer att få. När resurser försvinner blir det svårare för människor att ta del av information, sitt kulturarv och kultur.

– Tillsammans med våra systerorganisationer i Europa kommer vi att fortsätta att följa utvecklingen och visar härmed vårt stöd till den amerikanska biblioteksföreningen ALA, liksom till the Institute of Museum and Library Services (IMLS) och the National Archives and Records Administration (NARA9), säger Ernhagen.

Här kan du ta del av uttalandet!